9.00-11.00, 16.00-18.00
9.00-10.00

Chór Parafialny

"Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie.
A jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdy wasze życie jest dobre".

Św. Augustyn

Wszystko zaczęło się w 2000 roku. Grupa młodych ludzi z naszej parafii, zainspirowana liturgią dominikańską, postanowiła stworzyć zespół wokalny, który by, tak jak w Krakowie czynią to Dominikanie, ubogacał śpiewem Triduum Paschalne w naszym kościele. Głównymi inspiratorami byli ks. Sławomir Głodzik - misjonarz w Afryce w RCA, oraz pani Ewa Grabczyńska. W pierwszym roku przygotowano śpiewy liturgiczne na Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W latach następnych oprawa muzyczna obejmowała już cały okres Wielkiego Tygodnia. Na przestrzeni lat skład osobowy ulegał różnym zmianom. Chórzyści podejmowali studia, inni pracę a jeszcze inni zakładali rodzinę, opuszczając tym samym szeregi chóru.

Decydującym momentem powstania Chóru Parafialnego były ostatnie dni życia i cierpienia umiłowanego Ojca św. Jana Pawła II. Śmierć Ojca Św. wszystkich nas poruszyła do głębi, nabrała wymiaru swoistych rekolekcji, które każdy z nas przeżył na swój indywidualny sposób. Ten święty czas modlitwy i zadumy, czas jedności z konającym Rybakiem ludzkich serc, wszedł do naszych codziennych obowiązków tak cicho, tak nie postrzeżenie, żadnym sposobem nie mącąc naszego życia, a wręcz wprowadzając je w prawdziwy wymiar wiary, nadziei i miłości życia chrześcijańskiego. To wielkie wydarzenie, które zbiegło się z przygotowywaniem naszego chóru do Święta Miłosierdzia Bożego w 2005 r., nie pozostało tylko w sferze osobistych przeżyć, ale stało się niejako dla nas bodźcem - pragnieniem do stworzenia czegoś co by było głębokim wyrazem tych "dni skupienia, wielkich rekolekcji ", a także odpowiedzią na wezwanie "Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi".

W dniu 2 kwietnia 2005 r. postanowiliśmy zawiązać na stałe Chór Parafialny złożony z ludzi młodych, którzy by swoim śpiewem nie tylko ubogacali liturgię w ciągu roku, ale też dawali świadectwo naszej wiary i przywiązania do Chrystusa i Kościoła. Wieczorem 2 kwietnia 2005 r. podczas Apelu Jasnogórskiego - ostatniego apelu za życia Jana Pawła II - zaśpiewaliśmy w intencji Ojca Świętego i pomimo tego, że na kościele słychać było "całą harmonię głosów" - bo każdy z nas traktował ten śpiew, tą modlitwę bardzo osobiście. Śpiewaliśmy chwałę Bogu, dziękując za pontyfikat tak bliskiego nam Człowieka, Człowieka ludzi młodych, Człowieka dla nas Świętego - Jana Pawła II. Jednak nie wiele z tych śpiewów śpiewanych w intencji Ojca św. pewnie by nam udało się zaśpiewać w miarę poprawnie, gdyby nie fundament jaki został położony kilka lat wcześniej. Można powiedzieć, że mamy już swoją historię - "tradycję".

Rok rocznie do Chóru przybywa  kilka osób młodych, którzy nie boją się śpiewać na chwałe Bogu. Tak tworzymy chór, którego kontynuacji i kierownictwa nad nim podjął się pan organista - Romuald Gębala wraz z panią mgr Ewą Grabczyńską i panią mgr Agatą Kołodziej. Mamy już wiele sukcesów, ale i problemów. Jednym z nich jest mała liczba głosów męskich. Zapraszamy chętnych chłopców i mężczyzn do wzmocnienia "mocy" i "brzmienia" chóru.

Wspólne próby śpiewu w tygodniu dają dużo sposobów do radości. Uśmiech jest głównym elementem spotkań. Jest nieodzowny do tego, by praca nie przerodziła się w nudę. Oczywiście, aby dobrze zaśpiewać, należy uprzednio dużo czasu poświęcić na różnego rodzaju ćwiczenia. Są nimi: dykcja - po to byśmy estetycznie i wyraźnie wymawiali słowa - ćwiczy nas w tym pani Ewa; emisja głosu - byśmy mieli głosy jak słowiki oraz, by nam podczas śpiewu nie brakowało powietrza - to domena pani Agaty; wreszcie repertuar i prowadzenie - to wszystko co śpiewamy w kościele - tym zajmuje się pan organista.

Nie zamierzamy opierać się tylko na utworach liturgicznych OO. Dominikanów, ale pragniemy w nasz repertuar wprowadzić szereg pieśni wielogłosowych - oczywiście zgodnych z duchem Kościoła Katolickiego. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w 2005 r. wykonaliśmy podczas Mszy Św. w naszej świątyni dwa muzyczne arcydzieła: "Gaude Mater Polonia" oraz "Bogurodzicę", która jest najstarszą pieśnią polską, będącą zarazem przykładem poezji i muzyki polskiej i wymownym świadectwem szczególnej czci narodu polskiego ku Najświętszej Pannie od czasu rozkrzewienia chrześcijaństwa.

Na swoim koncie mamy już także I "turne" tzn. wyjazd gościnny do parafii w Pleśnej/koło Tarnowa, gdzie swoimi głosami staraliśmy się ubogacić liturgię niedzielnej Mszy św. W ramach sjesty po obiedzie wyruszyliśmy na rekonesans po pobliskich szczytach, po którym nastąpiło uroczyste otwarcie "wokalnego sezonu letniego" poprzez wspólne pierwsze grillowanie. Tak więc nie tylko próby, ćwiczenia i uroczysta modlitwa, ale i rozrywka są w naszym "statucie organizacyjnym parafialnego chóru".

Prosimy serdecznie, jeżeli ktoś potrafi śpiewać, sprawia mu to przyjemność i chciałby z nami chwalić Boga, to zapraszamy na próby chóru.

Szczególnie apelujemy do młodzieży męskiej.

Świat komputerowy nie zginie!

Młodość można szybko przegrać bez Boga.

Ba! Życie można przegrać bez Boga,

dlatego przyłącz się do nas,

do naszej modlitwy

bo "kto śpiewa ten dwa razy się modli!"