seperator-krotki

Proboszcz:
ks. Czesław Haus

Kancelaria parafialna czynna:

dni powszednie

9.00-11.00, 16.00-18.00
soboty 
9.00-11.00
nieczynna w niedziele i święta

TELEFON DYŻURNY
(14) 62 77 333
(14) 655 95 95
(14) 655 96 96

Do chorych w nocy:

606991555

 

Historia naszej parafii

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie została erygowana dekretem arcybiskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 17 listopada 1982 roku, a powstała staraniem ks. prałata Kazimierza Kosa z części parafii katedralnej i części parafii św. Rodziny w Tarnowie. Liczy 12 tys. wiernych. Tytuł zaproponował Ojciec Święty Jan Paweł II.

Pierwsza lokalizacja kościoła została wyznaczona przez władze administracyjne u zbiegu ulic Słowackiego i Kasprowicza, gdzie po wykonaniu fundamentów pod tymczasową kaplicę wstrzymano budowę z wyznaczeniem nowej lokalizacji przy ulicy Klikowskiej 21.

Dnia 16 lipca 1983 roku plac budowy i krzyż zostały poświęcone przez Ks. Prymasa Józefa Glempa, który także odprawił pierwszą Mszę św. na ołtarzu polowym. Tymczasowa kaplica została wybudowana w ciągu trzech miesięcy i poświęcił ją Ks. abp Jerzy Ablewicz dnia 18 września 1983 roku. Przystąpiono niezwłocznie do projektu kościoła. Opracowali projekt i wykonali makietę modelu kościoła panowie architekci doc. A. Boratyński i mgr P. Łabowicz pod nadzorem prof. Andrzeja Skoczka i konstruktora mgr A. Gaika.

Od momentu symbolicznego kopania fundamentów, tzw. pierwszej łopaty w dniu 11 czerwca 1984 r. przez Ks. bpa Józefa Gucwę, rozpoczęła się budowa kościoła i domu parafialnego. Kamień węgielny został poświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II dnia 27 kwietnia 1982 r. a wmurowany 4 września 1988 r. przez Ks. abp Jerzego Ablewicza. W 1989 r. parafianie zakupili i zamocowali trzy dzwony.

Kościół dolny został poświęcony i oddany do użytku wiernych 21 kwietnia 1990 r. w czasie pierwszej wizytacji kanonicznej przez Ks. bpa Józefa Gucwę. Pobłogosławiono w tym dniu także dom parafialny z salami katechetycznymi.

 

W dolnym kościele znajdują się:

  • Duża sala ze sceną w formie teatralnej
  • Parafialny Oddział"Caritas"
  • Młodzieżowy Klub "Opoka"
  • Sala projekcyjna
  • Sala rekreacyjno-sportowa (ping-pong, bilard, siłownia)
  • Harcówka Starszej Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej STDH 19
  • Sala zespołów muzycznych

Kościół górny pobłogosławił 25 grudnia 1991 r. Ks. bp Józef Życiński. Mieści on blisko 700 miejsc siedzących, z których z każdego miejsca jest bezpośrednia łącznośc wzrokowa z ołtarzem i amboną.

Kościół zaprojektowany został przez doc. A. Boratyńskiego i mgr P. Łabowicza pod nadzorem prof. Andrzeja Skoczka i konstruktora mgr A. Gaika.

DSCN1111Kształt świątyni stanowi bryłę w formie jakby piramidy, wokół której na wysokości linii dachu znajduje się żelbetonowa "cierniowa korona", szczyt dachu wieńczy swoistego rodzaju latarnia na planie trójkąta z krzyżem.

Dzieło to wykonali parafianie pod przewodnictwem pierwszego proboszcza Ks. Kazimierza Kozyry. ten "surowy" rzec można stan kościoła zastał jego następca Ks. Czesław Haus. Po dokładnej analizie z Ks. Biskupem, Radą Parafialną, odpowiadając na pragnienia wiernych, składając jednocześnie całą ufność w ręce Jezusa Miłosiernego w listopadzie 2009 roku rozpoczęto nowe inwestycje w parafii.

LISTOPAD - 2009 ROK

DSCN1298Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, należał do jednego z najzimniejszych kościołów w mieście. Dzięki I Festynowi oraz wielkiej ofiarności wiernych- ekipa specjalistów z Grybowa przygotowała kanały oraz sprowadziła i zainstalowała piec grzewczy na gaz firmy WOLF. Od tego momentu w kościele w okresie grzewczym utrzymywana jest stała temperatura 11C-12C.

KWIECIEŃ -2010 ROK

Firma remontowo-budowlana Jana Wróbla z Tarnowa rozpoczęła długo oczekiwane tynkowanie kościoła. Ze względów finansowych, całość prac podzielono na dwa lata. Głęboko wierzymy, że dzięki pomocy wspaniałych parafian i błogosławieństwa Bożego cel ten zostanie zrealizowany. Prace są wykonywane z wielką dokładnością. Pracownicy wykonują: przygotowanie podłoża, "szprycowanie", nałożenie masy gipsowo-cementowej, następnie masy mineralnej i wreszcie dwukrotne malowanie farbą CARACOL. Na "cierniową koronę" nakładają specjalnie dobraną i przygotowaną mozaikę. Prace wciąż trwają i posuwają się do przodu.

CZERWIEC / PAŹDZIERNIK - 2010 ROK

Sukcesywnie wymieniany jest materiał kanalizacyjny na koronie kościoła oraz wykonywane są zabezpieczenia z miedzi przed dużą ilością wody lub śniegu. Prace wykonuje firma "DEKER" z Tarnowa.DSCN1300

SIERPIEŃ - 2010 ROK

Firma OPALIŃSCY z Bystrej Podhalańskiej wykonała i zainstalowała witraż do przyszłej Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Motywem witrażu są słowa Jezusa skierowane do Św. Faustyny - "Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże pragnę aby on zapłonął".

 

PAŹDZIERNIK - 2010 ROK

Firma Kamieniarska Waldemara Pazdana z Dębicy ułożyła schody DSCN1297granitowe przy głównym wejściu do kościoła. Firma ta kontynuuje prace przy cokole oraz na wiosnę wyłoży granitem podjazd dla wózków inwalidzkich.

 

LUTY 2011 ROK

Ta sama firma z Dębicy kontynuuje prace przy układaniu schodów wewnątrz kościoła przed przezbiterium. Schody wykładane są marmurem włoskim: stopnie marmurem carrera a podstopnice pini - całość w nawiązaniu do wystroju wnętrza.

 

DSCN2136

MARZEC 2011 ROK

Firma pana Plewy wykonała zgodnie z planami parking dla samochodów osobowych wyłożony kostką brukową, przebudowała wjazd pakingowy oraz wykonała chodniki i podjazd na plac kościelny dla wózków i osób niepełnosprawnych. Teren wokół parkingu został zniwelowany nawiezioną żyzną ziemią, posiano trawę oraz uporządkowano drzewka i iglaki.

 

 

DSCN2176

KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK 2011 r.

Firma budowlana p. Jana Wróbla kontynuuje prace przy elewacji kościoła i plebani. Prace przy kościele zostają zakończone 30 Sierpnia, a przy plebani 30 Października. Dzięki ofiarności parafian wszelkie koszta tej inwestycji zostały spłacone.

 

GRUDZIEŃ 2011 r.

- Tydzień przed Uroczystością Bożego Narodzenia p. architekt i projektant Marcin Szczepanik z Rzeszowa wraz ekipą montują Ołtarz Główny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Jest on wykonany w jasno - kremowym marmurze. W centrum nowe tabernakulum w formie serca z podświetlaną aureolą i wieczną lampką. Tabernakulum może pomieścić 6 -7 puszek. Prace kamieniarskie w marmurze wykonał Zakład p. K. Czarnoty z Rzeszowa, zaś tabernakulum i mozaiki sam projektant p. arch. Marcin Szczepanik.

- Obraz Pana Jezusa Miłosiernego wg projektu Chyły, wykonał p. Tadeusz Kowal

- Zaprojektowano i wykonano także nowe oświetlenie prezbiterium.

- Firma budowlana p. Jana Wróbla wymalowała prezbiterium.

 

LUTY 2012 r.

- Na ścianach świątyni zamontowano 18 nowych kinkietów wykonanych w brązie i nawiązujących do wystroju prezbiterium. Wykonawcą kinkietów był p. Czesław Buczak z Rzeszowa. Projektantem - p. Marcin Szczepanik.

- Również w miesiącu Lutym zamontowano piękne i nowoczesne Stacje Drogi Krzyżowej zatwierdzone przez Kurię Tarnowską. Tło stanowi marmur w dwóch odcieniach. Pracę tę wykonał p. K. Czarnota, zaś odlewy w brązie wykonał i zamontował Marcin Szczepanik.

 

MAJ 2012 r.

- w rekordowym tempie 3 tygodni, Firma budowlana pana Piotra Plewy ułożyła kostkę wokół kościoła w dwóch kolorach: szarym oraz czerwonym. Wcześniej przygotowano grunt pod kostkę, a także ułożono kable pod oświetlenie zewnętrzne kościoła.

- w tym samym czasie ustawiono słupy oświetleniowe na parkingu przed kościołem. Uroczyste I "zapalenie" oświetlenia parkingu i kościoła miało miejsce 27 Maja podczas parafialnego Pikniku. Projekt oświetlenia przygotowała Firma "RAWEN" z Krakowa.

 

LIPIEC 2012 r.

- Firma p. Plewy ułożyła opaskę z kostki brukowej wokół Domu parafialnego, zabezpieczając go w ten sposób przed deszczem.

W

RZESIEŃ 2012 r.

- Trwają prace przy wykończeniu prezbiterium. Tym razem po prawej stronie ołtarza głównego została umieszczona Figura św. Faustyny wykonana w żywicy. Autorem projektu i wykonawcą dzieła jest arch. Marcin Szczepanik z Rzeszowa. Figura ta została oświetlona prze Firmę Megael z Tarnowa.

- Firma Zarzyccy wykonała i zainstalowała kolejny witraż. Przedstawia on rozmowę "niewiernego" Tomasza z Chrystusem Zmartwychwstałym. Fundatorem tegoż witraża jest rodzina Państwa Kłęków.

- w nowopowstającej Kaplicy Świętych i Błogosławionych Ziemi Tarnowskiej umieszczono pierwsze 3 z 12 obrazów. Autorem tych dzieł, jest artysta malarz Tadeusz Kowal. Oświetlenie wykonał Zakład Megael z Tarnowa.

 

Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać!

Niech Miłosierny Bóg błogosławi Wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tego pięknego Domu Bożego; niech błogosławi Wszystkim, którzy wspierali i nadal wspierają  to wielkie dzieło.

 

Szczęść Boże!